Az ÜGYELETRŐL
Jogszabályi háttér:
47/2004. (V. 11.) ESzCsM rendelet
az egészségügyi ellátás folyamatos működtetésének egyes szervezési kérdéseiről
A folyamatos egészségügyi ellátás szervezésének szakmai elvei
3. § (1) Az életet, az egészséget hevenyen veszélyeztető megbetegedés, továbbá a beteg állapotromlásának időben történő megelőzésére, illetve ellátására a mentőszolgálatok, valamint - ideértve a fekvőbeteg-ellátáson kívüli és az annak keretében szervezett ügyeleti ellátást is - az egészségügyi közszolgáltatónál sürgősségi betegellátó és betegfelügyeleti rendszer működik...
4. § (1) A sürgősségi betegellátó rendszer az egészségügyi ellátórendszer azon szervezeti egységeiből áll, amelyeket a beteg heveny tünete, hirtelen fellépő fájdalma, illetve egészségromlása miatt távközlési eszköz útján vagy személyesen felkereshet és elsődleges ellátásban részesül ideértve, ha az alapellátási ügyelet az otthonában, illetve a tartózkodási helyén látja el a beteget. A sürgősségi betegellátó rendszer fekvőbeteg-ellátáson kívül szervezett formája a mentés is...
Háziorvosi, házi gyermekorvosi ellátás
15. § (1)18 A háziorvosi, házi gyermekorvosi (a továbbiakban együtt: háziorvosi) feladatok rendelési időn kívüli ellátására ügyeleti szolgálatot kell szervezni, illetve azt központi ügyelet útján kell ellátni.
(2) Ügyeleti szolgálat a háziorvosoknak a sürgős - a következő rendelési időig nem halasztható - orvosi tevékenységek elvégzése céljából szervezett szolgálata.
Hasznos fogalmak:
Az ügyelet célja, alapvető feladata: a sürgős szükség miatt jelentkező betegek ellátása. Az osztályos hátterű ügyeleteknél ez kiegészül a normál munkaidőn kívül eső ütemezett ellátások nyújtásával (injekciók, infúziók beadása, stb.) és a betegek állapotának rutin ellenőrzésével („esti vizit”).
Az ügyeleti rendszer a napi munkarenden kívül bekövetkező sürgősségi esetekben az egészségügyi ellátás folyamatos igénybevételének lehetőségét biztosítja.
Az ügyeleti ellátás célja az egészségügyi szolgáltatók napi munkarend szerinti munkaidő befejezésének időpontjától a következő napi munkarend szerinti munkaidő kezdetéig a beteg vizsgálata, egészségi állapotának észlelése, alkalomszerű és azonnali sürgősségi beavatkozások elvégzése, illetőleg fekvőbeteg-gyógyintézetbe történő sürgősségi beutalása, valamint a külön jogszabályokban meghatározott eljárásokban való részvétel.
Sürgős szükség
Olyan, hirtelen fellépő egészségi állapotváltozás, amely esetében az azonnali egészségügyi ellátás elmaradása
§ közvetlen életveszélyt, vagy beavatkozás nélkül ahhoz vezető állapotromlást, vagy
§ súlyos vagy maradandó egészségkárosodást vagy
§ társadalmilag tűrhetetlennek minősített, tartós fájdalmat okoz.
(forrás: http://fogalomtar.eski.hu/index.php/%C3%9Cgyelet)
Hogy miért is fontos tisztázni a fent leírtakat?
A 10 év területi központi ügyeleten eltöltött idő során tapasztaltam, hogy az esetek túlnyomó többségében nem a jogszabályi elvek érvényesülnek a gyakorlatban...
Sokszor több napos, akár hetes panasszal fordulnak hozzánk, aminek a kivizsgálása elsősorban háziorvosi feladat. Néhány órája kezdődött enyhe légúti panasszal, akár mérsékelt lázzal is várhatunk (1-2 napot) a következő rendelésig. A házipatikában kell, hogy legyenek a tünetek mérséklésére szolgáló készítmények. (lásd: http://www.petogabi.hu/cikkek/orvosi-tanacsok/mi-legyen-a-hazipatikaban-.html)
Ha valóban biztosra akarunk menni, hogy mégis mikor keressük fel az ügyeleti szolgálatot, segítségként az alábbi összefoglalót ajánlom:
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
generic lanoxin <a href="https://buylanoxpl.com/">buy generic digoxin 250mg</a> order molnupiravir 200 mg
Cpmokz egckgx
(Smdbkz, 2023.02.22 21:40)